CZ PL DE

de, horni_marsov

Ekocentrum DOTEK (Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury) v Horním Maršově je novým kulturním a vzdělávacím centrem východních Krkonoš. Historie této bývalé fary sahá až do 16. století, v současnosti je budova přeměněna na ekologicky šetrný dům s moderními technologiemi a svým návštěvníkům tak nabízí pohled nejen do minulosti, ale i do budoucnosti.

Ekocentrum DOTEK se nachází v objektu bývalé fary

Zachované historické interiéry tohoto ekocentra nabízejí unikátní možnost vyzkoušet si některá tradiční řemesla v autentických prostorách. Oblíbené je vaření v černé kuchyni podle starých krkonošských receptů. Samotná farní kuchyně prokazatelně sloužila až do 20. století a dnes na její slávu odkazují i saze, které byly při rekonstrukci setřeny z vnitřku komína a přimíchány do dnešní omítky. Návštěvníci tak mohou nejenom vidět, ale i cítit neopakovatelnou atmosféru místa, ve kterém „farská“ kuchařka připravovala pokrmy pro maršovského faráře a jeho hosty.

Dalším tradičním řemeslem v Krkonoších bylo tkalcování. Návštěvníci si mohou vyzkoušet celý proces zpracování lnu – od práce na lamačce, vochlovačce, potěráku až po práci s vřetánkem, kolovrátkem či tkalcovským stavem.

Pravidelní návštěvníci ekocentra DOTEK mají v průběhu roku hned několik příležitostí prakticky se seznámit s již polozapomenutými řemesly, jako je drátkování, filcování aj. Stačí jim sledovat webové stránky a facebook ekocentra nebo se přihlásit o zasílání informací o plánovaných akcích emailem (viz níže). DOTEK pořádá pravidelně během roku i další kulturně společenské akce (např.Masopust, jarní jarmak ke Dni Země, hudebně-divadelní open air ekofestival DOTEKY, předvánoční pobejtek a další).

Barokní fara je otevřena denně, od 9 do 17 hodin. Hosté ekocentra se mohou každý den zdarma vydat na prohlídku fary a přilehlého renesančního kostela, projít se po farské zahradě se starými odrůdami, děti si mohou pohrát na dětském hřišti. Na místě se návštěvníci také mohou rozhodnout, které řemeslné dílně by dali přednost a na konkrétním termínu se domluvit v našem návštěvnickém centru. Mohou se zde také po předchozí domluvě ubytovat a vyzkoušet místní kuchyni, která vaří mimo jiné i vegetariánské menu z lokálních a bio potravin.

Ekocentrum DOTEK patří občanskému sdružení Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER, Brontosaurus Krkonoše. Jeho cílem je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví a šíření dovedností směřující k trvale udržitelnému životu.