CZ PL DE

de, rokytnice_nad_jizerou

Soukromé muzeum manželů Brožových ve Františkově otevřelo své první sbírky v červenci 2004.

Vše začalo malou expozicí hasičských historických stříkaček, které zapůjčily dobrovolné hasičské spolky z okolních vesnic. O rok později bylo muzeum rozšířeno o další místnost, protože iniciativa ve shromažďování historických stříkaček neustala, ba naopak se zvyšovala. V roce 2006 byla otevřena nad muzeem galerie pro prezentaci děl místních umělců různých oborů. Dnes je zde k vidění i ukázka staré horské světnice a svátečního pokoje z první poloviny minulého století.

Hasičské stříkačky ve vstupní části expozice

V muzeu vystavují kromě už zmíněných historických hasičských stříkaček a zemědělských a domácích strojů na výrobu čehokoliv, také nástroje, nářadí a náčiní, které sloužilo v dřívějších dobách krkonošským lidem k obživě. Nedílnou součástí výstavy jsou i kroje z dob dávných. Mezi nejstarší vystavované kousky patří stříkačka z roku 1903 a decimálka z roku 1825. Celá expozice se zaměřuje a popisuje dřívější nelehký život v Krkonoších

Starý kravín pořádá Dřevosochání a Kovosochání, Oba tyto svátky umění se konají o letních prázdninách za doprovodu hudebních a divadelních představení a za doprovodu ukázek starých krkonošských řemesel, spolu s tradičním krkonošským občerstvením.

Pohled do expozice v 1. patře
Pohled do expozice v 1. patře
Pohled do expozice v 1. patře