CZ PL DE

de, szklarska_huta

Lesní sklárna (Leśna Huta)byla založena ve Szklarské Porębě v roce 1989 a zpočátku se zabývala výrobou a broušením užitkového skla. Zakladatel firmy Henryk Łubkowski se rozhodl využít mnohaleté zkušenosti získané ve sklárně s výrobou křišťálového skla Julia a vytvořit soukromou firmu pokračující v dlouholetých sklářských tradicích, udržujících se v tomto regionu od 14. století. Jako rodinná firma vytváří Lesní sklárna už více než 20 let vlastní tradice. Ve sklárně vznikají neopakovatelné formy a také nádoby charakteristických vzorů. Prvními výrobky byly pivní půllitry, během doby se sortiment začal rozšiřovat o: vázy, svícny, mísy a také drobné skleněné předměty. Díky tomu, že se zabarvené sklo tvaruje ručně, výrobky mají neopakovatelný, unikátní ráz.

Firemní prodejna ve sklárně

Jelikož se sklárna nachází na úpatí Krkonoš, je také zpřístupněna pro turisty. Na místě lze shlédnout zkušené sklářské mistry při tradičním foukání a ručním tvarování skla. Jedná se o neopakovatelnou podívanou, jež je tvořena hrou světla, barev a skleněné hmoty. Ve sklárně se používá tradiční nářadí i dřevěné formy a díky tomu získávají zde vyrobené předměty přidanou hodnotu tradiční řemeslnické dokonalosti.

Ukázka současné produkce sklárny

V areálu sklárny se nachází firemní prodejna, v níž je možné zakoupit celý vyráběný sortiment. Hned vedle Lesní sklárny se nachází Sklářská krčma (Karczma Hutnika).

Ruční tvarování skla