CZ PL DE

de, tomaszow

Glasstudio Borowski je v současnosti jedná z nejlépe se rozvíjejících skláren zaměřených na ateliérové a unikátní sklo, a to nejen v regionu, ale v celé Evropě. Díla jsou vyráběna s využitím veškerých známých technik zpracování skla za studena a horka. Umělcům to umožňuje realizovat své vize a nové, experimentální projekty.

Ukázka formování skla

Firma vznikla v r. 1990 založena světově proslulým sklářským výtvarníkem Stanisławem Borowským, který zde působí společně se dvěma staršími syny: Pawłem a Wiktorem. Nejstarší z rodu svou uměleckou dráhu začal ve sklárně v Krośně, kde se seznámil s technikami projektování a výroby skla. V letech 1970–1974 spolupracoval se Státní vysokou školou výtvarnou (Państwowa Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, v současnosti Akademie výtvarných umění – Akademia Sztuk Pięknych) ve Vratislavi a od roku 1975 působil jako umělec na volné noze. Původně malý rodinný ateliér se postupně se postupně vyvinul v jednu z nejvyhlášenějších uměleckých skláren. Za svou výtvarnou činnost získal Stanisław Borowski mnoho prestižní ocenění: Grand Prix Mezinárodní výstavy skla Habatat Galleries (USA), medaili Gloria Artis udělovanou Ministrem kultury a národního dědictví a čestný doktorát Akademie výtvarných umění E. Gepperta ve Vratislavi.

rphy” – figurka ze série „Safari”

Skla Borowských jsou uznávány sběrateli na celém světě. Každý objekt skrývá složitý proces ruční práce, manufaktury, historické, tradiční, sofistikované sklářské umění, které v současné době udržuje jen několik řemeslníků a dílen.

Unikátní díla, která tvoří Stanisław a jeho synové, najdete v prestižních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách, jako jsou Corning Museum of Glass v New Yorku, Glasmuseum ve Frauenau a Rheinbach, Badisches Landmuseum v Karlsruhe, Musée des Arts Décoratifs v Paříži, Muzeum Narodowe ve Vratislavi a Muzeum Karkonoskie v Jelení Hoře (Polsko). Barevné kolekce Borowských můžete zakoupit v obchodech a autorských galeriích na celém světě a také v obci Tomaszow Bolesławiecki, kde kromě prodejny se můžete podívat i do provozu a seznámit se s tajuplným sklářským uměním.